piątek, 3 maja 2013

Wacław Zaremba



Wacław Zaremba (1845-1904).   Urodził się w Sadach koło Poznania 3 kwietnia 1845 roku.  Nauki pobierał najpierw w gimnazjum w Lesznie a od 1857 roku był uczniem trzemeszeńskiego gimnazjum.  Należał do aktywnych członków Towarzystwa Narodowego Tomasza Zana, które działało w trzemeszeńskiej szkole.   Nosił pseudonim Izasław.  Z zachowanego dziennika z roku szkolnego 1861/62 wynika, że mieszkał w Trzemesznie na stancji u niejakiego Szymańskiego  przy rynku.   Sprawozdanie szkolne za rok szkolny 1861/62 podaje, ze 19 sierpnia 1862 roku podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego  jako uczeń wyższej sekundy deklamował „ Corneille, Cinna, Akt IV. sc. 3.”

28 lutego 1863  będą uczniem prymy wraz z grupą młodzieży wyruszył do powstania styczniowego - w 1903 roku opublikowane zostały jego wspomnienia z tego czasu pt. „Wyprawa Garczyńskiego i więzienie pruskie”.    Gdy gimnazjaliści przybyli  w okolice Ruchocina Zarembę skierowano do oddziału konnicy. Jak pisał „rozdano nam zaraz lance a raczej świeżo ostrugane dość ciężkie drągi, grotami żelaznymi na końcach opatrzone (...) Za to każdy z nas umiał dobrze konno jeździć, bo owych 35 ludzi składało sie z synów obywatelskich, na wsi wychowanych, z ekonomów, pisarzy gospodarczych i dwóch lub trzech dawniejszych ułanów czy huzarów pruskich.”  Po bitwie pod Dobrosołowem i Mieczownicą przedarł się przez granicę - „Granice przekroczyliśmy o samym zachodzie, a w lesie ruchocińskim poschodziliśmy dopiero z koni, które zupełnie wyczerpane pokładły sie na ziemi, nie chcąc nawet dotknąć podanego im obroku.  Tutaj złożyliśmy broń, która miano zakopać lub przenieść w inne miejsce.”  Sam skierował się ku Ruchocinowi, gdzie schronił się u rządcy majątku. Gdy do wsi dotarli Prusacy uciekł w stronę lasu.  Został jednak pojmany- nie przyznał sie do udziału w powstaniu, lecz zdradziły go ostrogi.  W ten sposób trafił do pruskiego więzienia  w Witkowie, wraz z nim znaleźli się tam jego szkolni koledzy Michał Michalski i Paulus (nie znamy imienia).  Po dwóch tygodniach trafił do więzienia w Gnieźnie  Tam poważnie zachorował i  został wypuszczony po kilku tygodniach. „ Taczając się nieledwie skutkiem słabości dowlokłem się do hotelu Wnukowskiego, gdzie mnóstwo obywatelstwa ziemiańskiego było zgromadzonem- zaczęto mnie  się  wypytywać o rozmaite rzeczy, lecz P. Edmund Mikorski z Kruchowa, widząc mnie tak zniszczonego chorobą i osłabionego, wziął pod  swoją opiekę i za jego staraniem do domu rodzinnego sie dostałem.  Tutaj do reszty choroba mnie zmogła przykuwając na dwa przeszło miesiące do łoża”. 

Dziennik Poznański 16.03.1904


Jak podaje M. Paluszkiewicz 17 kwietnia 1863 roku sąd w Trzemesznie wymierzył Zarembie 3 dni więzienia.  Wg tegoż autora Wacław Zaremba w 1864 roku zdał maturę we Wrocławiu. Następnie studiował medycynę we Wrocławiu (1865-67), Wurtzburgu i w 1869 uzyskał stopień doktora w Berlinie.  W czasie studiów we Wrocławiu należał do Towarzystwa Literacko- Słowiańskiego.   Później pełnił praktykę lekarską. Zmarł 13 marca 1904 roku w Krakowie, jego grób znajduje się na cmentarzu  Rakowickim (kw. VII, gr. rodz.).

Maciej Adamski 

Żródła:
W. Zaremba, Wyprawa Garczyńskiego i więzienie pruskie [w] W czterdziestą rocznicę powstania styczniowego 1863-1903, Lwów 1903, s.526-537.
M. Paluszkiewicz, Słownik członków tajnych towarzystw samokształceniowych młodziezy gimnazjalnej na terenie b. W. Księstwa Poznanskiego za czasów zaboru pruskiego do 1918 r., maszynopis, archiwum Zespołu Szkól Gimnazjum i Liceum im. M. Kosmowskiego w Trzemesznie
Dwudzieste i trzecie sprawozdanie Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Trzemesznie z roku szkolnego 1861-1862, Trzemeszno 1862.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz