sobota, 29 grudnia 2012

Julian Łukaszewski

Julian Łukaszewski – urodził się w 1835 roku pod Gnieznem we wsi Skorzęcin. Jego ojciec Franciszek Xawery był nauczycielem ludowym, później, dopełniwszy wykształcenia na uniwersytecie we Wrocławiu, rozpoczął zawód literacki i pedagoga. W wyniku choroby zmarł w wieku 39 lat.
    Julian skończył naukę w gimnazjum trzemeszeńskim, gdzie uzyskał świadectwo maturalne w 1858 r. po 7 latach nauki. Następnie uczęszczał na uniwersytety w Gryfii, Pradze, Krakowie i Berlinie, gdzie 5. Sierpnia 1862 r. zakończył studia akademickie promując się na doktora medycyny i chirurgii.Warto wspomnieć, że w trakcie studiów otrzymywał wsparcie finansowe od Seweryna Mielżyńskiego oraz Towarzystwa Pomocy Naukowej.
    Łukaszewski był działaczem lewicy „czerwonych” i społecznikiem. W czasie powstania styczniowego został komisarzem pełnomocnym Rządu Narodowego na Prusy Zachodnie, a później na cały zabór pruski. Od 1865 jako lekarz przebywał w Rumunii, był organizatorem kolonii polskich w Jassach. Został oskarżony w wielkim procesie politycznym, rozpoczętym 7.7.1864 r. w Berlinie dla 149 powstańców.
    Zmarł 22 stycznia 1906 roku we Lwowie.

Julian Łukaszewski zostawił po sobie wspomnienia z czasów powstania styczniowego, które są zawarte w pracy pt. "Zabór pruski w czasie powstania styczniowego 1863-1864" wydanej w 1870 roku. Publikacja jest dostępna pod adresem:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=3265&from=publication

Pamiętnik rozpoczyna się od strony 245.

Izabela Dylawerska

Poniżej fragment Sprawozdania szkolnego z 1858 roku.Lista maturzystów, Łukaszewski wymieniony został tutaj pod imieniem Juliusz.




7 komentarzy:

  1. Małe uzupełnienie. Ksawery był m.in. współautorem pierwszego szkolnego słowniczka polsko niemieckiego. Julian zaś organizował m.in. przemyt broni do Królestwa. Jego pamiętniki są wydane w latach 70tych XX w. w całości.
    Pozdrowienia
    J.Łukaszewski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie dziękujemy za komentarz. Domyślam się, że jest Pan potomkiem Juliana Łukaszewskiego (był Pańskim prapradziadkiem?). Serdecznie zapraszamy do Trzemeszna i Szkoły jeśli Pańskie drogi będą przebiegać w naszej okolicy.

      pozdrawiamy z Trzemeszna

      Maciej Adamski

      PS. Przy okazji naszego rajdu zatrzymaliśmy się na chwilę przy leśniczówce w Skorzęcinie, była to kolejna okazja do przypomnienia postaci Juliana Łukaszewskiego.

      Usuń
    2. Julian Xawery nie był autorem słownika , autorem tego słownika był Franciszek Xawery Łukaszewski jego ojciec.
      pozdrawiam
      Jan Łuczak
      PS po powstaniu styczniowym moja rodzina zaczęła ozywać nazwiska Łuczak wcześniej Łukaszewscy

      Usuń
  2. Dziękuję za zaproszenie i chętnie skorzystam :) Jestem historykiem i właśnie siedzę nad procesem berlińskim, w którym sądzono obywateli pruskich zaangażowanych w pomoc powstaniu. Julian dostał wyrok śmierci, ale że go na rozprawie nie było, więc tylko zaoczny.
    Sam przebieg procesu to kapitalna historia :) Dla jego przeprowadzenia zbudowano specjalną szopę.
    A to jedna z publikacji Ksawerego

    http://farm9.staticflickr.com/8146/7309515054_a5e2b1eb0f_o.jpg

    Pozdrowienia

    J.Ł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Małe sprostowanie
    autorem słownika był Franciszek Xawery Łukaszewski ojciec Juliana ( Julusz) Xawerego Łukaszewskiego
    pozdrawiam
    Jan Łuczak ( Łukaszewski)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wonderful site. Plenty of useful information here. I'm sending it to some buddies ans also sharing in delicious.

    And naturally, thanks for your sweat!

    OdpowiedzUsuń