niedziela, 25 listopada 2012

Jan Zimmermann

Jan Zimmermann- urodził się 21 maja 1839 roku w Trzemesznie, w rodzinie nauczycilela gimnazjalnego Augustyna Zimmermanna.  Augustyn był z pochodzenia Niemcem, jednak wychowywał swoje dzieci w duchu polskim,  o czym moze swiadczyć fakt, że kilku z jego synów wzięło udział w powstaniu styczniowym. W jego domu mówiono po polsku, cieszył się ogromnym szacunkiem uczniów i mieszkanców Trzemeszna.



Po ukończeniu    trzemeszeńskiego gimnazjum (1859) Jan rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu. W 1863 roku na wieść o wybuchu powstania styczniowego nawiązał współpracę    z jednym z komitetów powstańczych i w charakterze emisariusza jeździł do zaboru austriackiego oraz do Francji i Włoch. Przez swoje kalectwo nazywany był Kulawym Kosynierem. Za swoją konspiracyjną działalność był kilkakrotnie więziony przez władze pruskie. Po upadku powstania wrócił na Uniwersytet Wrocławski.17 lipca 1869 roku w uniwersyteckiej Auli Leopoldinum obronił pracę doktorską z zakresu nauk medycznych, której oryginalny tytuł brzmiał: Ueber den Lebervensenpuls bei Insuffizien der Tricuspidalklappen. Następnie powrócił do Trzemeszna, gdzie prowadził praktykę lekarską.  Wkrótceożenił się z Heleną Skarbek-Malczewską, córką pułkownika Adolfa Skarbek-Malczewskiego, powstańca z 1830 i 1848 roku. Małżeństwo to miało troje dzieci: Celinę i Stanisława, które zmarły we wczesnym dzieciństwie oraz Kazimierza – późniejszego księdza, profesora historii i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1877  owdowiał, lecz półtora roku później  ożenił się z siostrą swej zmarłej żony – Kazimierą. Z tego małżeństwa przyszło na świat dwoje dzieci: Maria i Tadeusz. W 1881 roku wraz ze swoją rodziną przeprowadził się do Mogilna, gdzie miał jeszcze więcej pacjentów niż w Trzemesznie. Nadmiar pracy odbijał się na jego zdrowiu. 
Jego pełne poświęcenia życie zaowocowało wdzięcznością mieszkańców obu miast i okolicy. Świadczyć o tym może fakt, że jego trumnę niósł lud na barkach z Mogilna do samego Trzemeszna. Pochowano go w rodzinnym grobowcu na trzemeszeńskim cmentarzu, a żegnało go 2 tysiące osób.  

     Jan Zimmermann



Grobowiec Zimmermannów na trzemeszeńskim cmentarzu

 
Sprawozdanie szkolne z 1859 roku, lista maturzystów

Kinga Mazur



Źródła: http://www.trzemeszno.pl/content.php?mod=sub&cms_id=76&lang=pl&p=p7&s=s7
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Izby Tradycji Szkoły, przekazane przez p. Zofię Charłampowicz- Jabłońską 
Dwudzieste sprawozdanie Szkolne Królewskiego Katol Gimnazyum w Trzemesznie za lata 1858-59, Trzemeszno 1859, s.19.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz