niedziela, 17 lutego 2013

Bolesław Trąmpczyński



Bolesław Trąmpczyński. Z dużym prawdopodobieństwem należy stwierdzić, że uczęszczał do naszej Szkoły. Możemy tak wnioskować na podstawie dokumentu zachowanego w szkole- listy prymanerów          z 1862 roku.  Znajduje się na niej uczeń o tym samym imieniu i nazwisku. Co więcej, jego starsi bracia (Kazimierz i Władysław) byli wcześniej uczniami Szkoły; ich losy opisaliśmy w poprzednich postach.

Bolesław Trąmpczyński pochodził z rodzinny wielkopolskiej, która odniosła dotkliwe straty związane z powstaniem styczniowym. Jego rodzicami byli: Antoni - weteran z 1831 r., znany i powszechnie szanowany mecenas oraz Weronika z Witkowskich.  

Mając 19 lat, Bolesław wziął udział w powstaniu. Towarzyszył u boku swojemu  starszemu bratu Kaźmierzowi. Po pomyślnym przejściu granicy ich oddział  stoczył bój 2 marca 1863 r. pomiędzy Dobrosołowem a Mieczownicą. Poległ wówczas Kaźmierz. Ugodzony kulą, wyzionął ducha na rękach śpieszącego mu z pomocą Bolesława.

Kiedy śmieć poniósł kolejny z rodzeństwa – Władysław – rodzice postanowili wycofać Bolesława z pola bitew. Młodzieniec powrócił do domu, aby wraz z najmłodszym bratem – siedemnastoletnim Zygmuntem – wykonywać rozkazy komitetu powiatowego. Bracia zajmowali się przewożeniem broni i amunicji, w czym pomagał im Feliks Lipiński (żołnierz z 1831 i 1848). Przeprowadzali też ochotników do granicy i ułatwiali ucieczkę poszukiwanym. Byli aktywni dniem i nocą – czasami nie schodząc z koni po kilkanaście godzin. Działania braci sprowadziły niezliczone rewizje władz policyjnych w domu ich rodziców w Środzie.

Pewnego razu w domu Trąmpczyńskich znalazł schronienie zbieg z więzienia średzkiego. Dzięki pomocy Bolesława, który przygotował wszędzie rozstawione konie, uciekinier w kobiecym przebraniu uszedł do Drezna.
Trudy i niewygody takiej pracy nie służyły jednak młodszemu bratu Zygmuntowi. W skutek przeziębienia na nocnej straży chłopiec  zachorował i zmarł 8 sierpnia 1864 r.  Antoni Trąmpczyński nie mógł znieść  utraty trzeciego syna - zmarł 24 września tego samego roku. Siedem lat później, 9 lutego, zmarła żona mecenasa Weronika.  Bolesław Trąmpczyński  umarł nagle, w Toruniu, 22 grudnia 1875 r.  Z całej rodziny Trąmpczyńskich pozostały tylko dwie córki.


Izabela Dylawerska


Źródła: 
T. Żychliński, Wspomnienia z roku1863, Poznań 1888, s.92-94

Spis uczniów z 1861 roku.  Jest to lista uczniów klasy I (prymy, możliwe,że są to ich podpisy).  Część z nich ukończyła szkołę w 1861 roku. Inni później.  Wśród nich Bolesław Trąmpczyński.  Na liście umieszczono także inne  osoby, które później wzięły udział w powstaniu: Woydt, Zimmermann.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz