niedziela, 21 października 2012

Witamy!



  W przyszłym roku przypada 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego.  To ważne i tragiczne wydarzenie w dziejach narodu i państwa polskiego ma dla nas wielkie znaczenie. Mimo, iż Trzemeszno leżało w zaborze pruskim powstanie miało bezpośredni wpływ na dzieje naszego miasta i regionu.

  Prawie 150 lat temu nasi koledzy trzemeszeńscy gimnazjaliści dali piękny wyraz swoim patriotycznym uczuciom i marzeniom o wolnej Polsce wyruszając za kordon i uczestnicząc w walkach powstańczych.  „Wyprawa trzemeszeńska’, bo tak nazwano wymarsz młodzieży do powstania to wspaniała karta w dziejach naszej szkoły i Trzemeszna.  Wielu z tych młodych ludzi zginęło, a w odwecie za patriotyczną postawę uczniów władze pruskie zamknęły gimnazjum.  Był to cios dla uczniów, miasta, ale również dla całego społeczeństwa, które nie mogło posyłać swoich synów do jednej z najbardziej polskich szkół, jakie istniały we wszystkich trzech zaborach.
   W powstaniu styczniowym brali udział także i inni mieszkańcy Trzemeszna, miasta nazywanego przez władze pruskie „niespokojnym miastem powstańców”.

  W roku szkolnym 2012/2013 pragniemy oddać hołd naszym kolegom szkolnym i mieszkańcom Trzemeszna, którzy w 1863 roku poszli do powstania.  Stąd też pomysł na stworzenie bloga, na którym zamieszczać będziemy znalezione i opracowane przez nas biogramy uczestników powstania związanych z Trzemesznem i szkołą oraz podawać odszukane informacje wiążące się z Trzemesznem i powstaniem 1863 roku.  Przygotowujemy również sesję popularnonaukowa poświęconą „wyprawie trzemeszeńskiej”, która będzie miała miejsce na przełomie lutego i marca 2013. Będziemy także uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez historyków z UAM w Poznaniu.

  Zapraszamy do odwiedzania bloga, zostawiania komentarzy i współpracy, jeśli będziecie zainteresowani!

Roksana Król, Adrianna Jaskuła, Kinga Mazur, Jagoda Staszak, Michał Czajkowski, Izabela Dylawerska, Łukasz Łukiewski, Karol Adamski, Krystian Jabłoński oraz Przemysław Woźny i Maciej Adamski (opiekunowie projektu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz